Czerwony Fort i Brama Indii

23 października 2009

12Jednym z najbardziej znanych przykładów architektury indyjskiej jest tak zwana Brama Indii. Znajduje się ona w Delhi i jest obiektem zabytkowym. Jego wybudowanie było zasługą człowieka nazwiskiem Edwin Lutyens. W ten sposób uczczona została pamięć żołnierzy indyjskich, którzy polegli podczas wojen – pierwszej światowej oraz tej w Afganistanie. Budowla ta została ufundowana przez księcia Wielkiej Brytanii – miało to miejsce przed osiemdziesięcioma ośmioma laty. Nazwiska tych, którzy zginęli wyryto na ścianach tego obiektu. Zresztą, pełna jego nazwa brzmi: „Ku czci wszystkich Hindusów poległych na wojnach”. Na wysokość Brama Indii liczy sobie czterdzieści dwa metry. Zlokalizowana jest w jednym z najbardziej się liczących punktów Delhi – właśnie tu zbiega się kilka ważnych ulic. Wokół tej budowli zawsze jest sporo osób. Wyjątek stanowią jedynie takie sytuacje, kiedy władze tego po prostu zabronią. Tak się od czasu do czasu zdarza, a decyzje takowe charakteryzują się zróżnicowanym podłożem.

Czerwony Fort to kolejny z bardzo dobrze znanych przykładów architektury indyjskiej. Ten zabytkowy obiekt zlokalizowany jest w Agrze. Pochodzi z szesnastego stulecia. Jego powstanie miało nierozerwalny związek z faktem, iż stolica państwa Mongołów została wówczas przeniesiona właśnie do Agry. Czerwony Fort to nazwa, która swoim zasięgiem obejmuje kompleks rozmaitych budowli. Całość otoczona jest obronnym murem – jest on koloru czerwonego, stąd też właśnie nazwa tego obiektu. Całkowita długość tego muru wynosi dwa i pół kilometra, jeżeli natomiast chodzi o jego wysokość, to jest to około dwudziestu metrów. Budowli znajdujących się tutaj jest naprawdę bardzo dużo. Spośród tych najbardziej znanych można w tym miejscu wymienić takie nazwy jak między innymi Shish Mahal (czyli Pałac Luster), Diwan-i-Am (było to miejsce, w którym władca podejmował na audiencjach swoich poddanych) oraz Moti Masjid (czyli Meczet Perłowy uchodzący za jeden z najpiękniejszych tego rodzaju obiektów w całym kraju).

» Kategorie: Indie | » Tagi: , , , , , , ,

  • Kategorie

  • Wstęp

    W każdym zakątku świata spotkamy innego rodzaju budowle, inny styl, wedle którego tworzone są projekty poszczególnych budynków. Ale przede wszystkim obejrzymy przeróżne historyczne architektoniczne cuda, które stworzone zostały przez ludzi mieszkających w danym regonie kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. To sprawia, iż z historią obcujemy bezpośrednio, nie musimy przeglądać przewodników, czytać historii danego kraju. Albowiem wyraża się ona w murach, budynkach z historią. Namawiamy do tego typu postrzegania architektury, w końcu to o wiele przyjemniejsze niżeli studiowanie historii regionu czy kraju w książkach i encyklopediach.

  • Wpisy

  • Polecamy