Archiwum kategorii 'Szwecja'

Most nad Sundem oraz Dworzec Centralny w Sztokholmie

20 listopada 2009

59Most nad Sundem to jeden z tego rodzaju obiektów budowlanych, jakie znajdują się zarówno w Szwecji, jak i w Danii. Łączy on duńska stolicę Kopenhagę ze szwedzkim miastem Malmo. Sam most to tylko jeden z elementów tego połączenia. Na długość liczy on sobie siedem tysięcy osiemset czterdzieści pięć metrów. Charakteryzuje się on między innymi tym, że spośród wszystkich europejskich mostów jest najdłuższy. Ponadto cieszy się również statusem najdłuższego na całym świecie mostu, który łączy ze sobą dwa kraje. Na resztę tego połączenia składają się sztuczna wyspa (jej długość wynosi nieco ponad cztery tysiące metrów) oraz tunel (ten z kolei ma długość wynoszącą niewiele ponad trzy i pół tysiąca metrów). Most nad Sundem do użytku przekazano przed dziewięcioma laty. Z przejazd nim obowiązują opłaty. Budowa tego obiektu trwała łącznie pięć lat. Pierwotnie zakładano, iż eksploatacja tego obiektu będzie mniejsza aniżeli jest obecnie, jednakże liczba korzystających z niego osób systematycznie rosła.

Sztokholmski Dworzec Centralny jest nie tylko głównym tego rodzaju obiektem w mieście, ponadto jest to także największy w całym kraju dworzec. Stacji tej szukać należy w samym centrum szwedzkiej stolicy. Powstała ona w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia. Prace nad nią ruszyły w latach sześćdziesiątych tegoż wieku, natomiast ukończone zostały po czterech latach. Stosowny projekt sporządził architekt nazwiskiem Adolf Edelsvard. Przez pięćdziesiąt cztery lata znajdujące się tutaj tory biegły bezpośrednio do dworcowego budynku. Po tym czasie rozpoczęła się tutaj renowacja, która trwała łącznie dwa lata. Właśnie w tamtym czasie zmieniono również lokalizację torów – zostały one przesunięte bardziej w zachodnim kierunku. Wtedy także stary budynek został zamieniony w poczekalnię dla podróżnych. W dzisiejszych czasach w pawilonie północnym dworcowego budynku znajduje się posiadające znakomite warunki centrum konferencyjne. Liczba tutejszych peronów wynosi sześć, a peronowych krawędzi jedenaście.

» Kategorie: Szwecja | » Tagi: , , , , , , , ,

Katedry szwedzkie

11 listopada 2009

39Znajdująca się w szwedzkiej miejscowości o nazwie Linkoping katedra jest jednym z bardziej znanych przykładów szwedzkiej architektury sakralnej. Obecnie jest to świątynia ewangelicko-luterańska. Historia tego obiektu sięga pierwszej połowy dwunastego stulecia. W tamtych czasach była to bazylika wzniesiona w romańskim stylu i wybudowana z kamienia. Nie jest jednak wykluczone, że w tym miejscu jeszcze wcześniej znajdowały się sakralne obiekty. Katedra w takim kształcie, w jakim znana jest aktualnie powstała w pierwszej połowie trzynastego stulecia. Jej budowa rozpoczęta została wraz z początkiem lat dwudziestych tegoż wieku i trwała w sumie szesnaście lat. Z tamtych czasów do dnia dzisiejszego zachowało się bardzo wiele elementów architektonicznych, dla przykładu stół ołtarzowy. Na przestrzeni kolejnych lat świątynia była niejednokrotnie rozbudowywana. W drugiej połowie wieku trzynastego przystąpiono do rozbiórki wspominanego kościoła kamiennego. Na długość katedra liczy sto dziesięć metrów.

Znajdująca się w szwedzkiej miejscowości Uppsali katedra to jeszcze jeden z bardziej znanych w tym kraju przykładów architektury o charakterze sakralnym. Jej styl dość ciężko jest zdefiniować w sposób jednoznaczny, nie mniej jednak z powodzeniem określić go można mianem gotyckiego. Świątynia ta słynie między innymi z tego, iż zaliczana jest do grona największych obiektów sakralnych, jakie znajdują się na terenie wszystkich krajów skandynawskich (nie tylko zatem Szwecji). Sama nawa na długość liczy sobie niemalże sto dziewiętnaście metrów – tyleż samo wynosi wysokość dwóch wież znajdujących się po stronie zachodniej. W ramach ciekawostki dodać można również, iż właśnie tutaj znajduje się największy szwedzki witraż – jego powierzchnia wynosi sto dziewiętnaście metrów kwadratowych. To właśnie tutaj koronowano wielu szwedzkich władców. Uroczystości koronacyjne odbywały się w tej katedrze do końca siedemnastego stulecia poczynając od czasów średniowiecznych. Pochowano tu wiele znanych osobistości.

» Kategorie: Szwecja | » Tagi: , , , , , , , , ,

Zabytki w Szwecji

18 października 2009

29Pałac Wranglera to jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych, jakie znajdują się na terenie Szwecji, a mówiąc precyzyjniej – w Sztokholmie. Obiekt ten powstał w drugiej połowie siedemnastego stulecia. Jego wybudowanie zajęło łącznie osiemnaście lat. Stosowny projekt sporządził znany wówczas szwedzki architekt Nicodemus Tessin Starszy. Początkowo pałac ten spełniał funkcję szlacheckiej rezydencji. Kilka dekad po oddaniu go do użytku został on poddany kompleksowej przebudowie. Efektem tych zabiegów było powstanie największego wówczas pałacu w całej Szwecji, jaki stanowił własność prywatną. Wraz z końcem siedemnastego stulecia pałac przeszedł we władanie królewskiej rodziny. Właśnie w tamtym czasie zaczęto nazywać go Królewskim Domem. W ramach ciekawostek można dodać, iż w tym obiekcie Karol XII zaprzysiężony został na władcę kraju, tutaj także na świat przyszedł późniejszy król Szwecji Gustaw III. W dzisiejszych czasach natomiast mieści się w tym pałacu siedziba Sądu Apelacyjnego.

Uranienborg to jeden z ciekawszych obiektów zabytkowych, jakie znajdują się na terenie Szwecji, a mówiąc dokładniej – na wyspie o nazwie Hveen. Do dnia dzisiejszego nie przetrwał on jednakże w całości, a to, co z niego pozostało określić można mianem ruin. Obiekt ten powstał w drugiej połowie szesnastego stulecia. Jego wybudowanie zajęło w sumie cztery lata. Była to inicjatywa astronoma duńskiego nazwiskiem Tycho Brahe. Obserwatorium te było pierwszym tego rodzaju obiektem architektonicznym i zarazem ostatnim, jakie powstało bez teleskopu. Budowla ta wzniesiona została na planie kwadratu, którego każdy bok liczył sobie na długość piętnaście metrów. Znajdowały się tutaj pomieszczenia przeznaczone nie tylko dla naukowców, ale również i dla gości, a ponadto także dla studentów pragnących posiąść wiedzę z zakresu astronomii. Tutaj swoje badania i obserwacje prowadził między innymi Jan Kepler. W latach pięćdziesiątych minionego wieku podjęto się przeprowadzenia na tym obszarze prac archeologicznych.

» Kategorie: Szwecja | » Tagi: , , , , , , , ,

Zamek Kalmarski oraz Skokloster

11 września 2009

19Zamek Kalmarski jest jednym z bardziej znanych przykładów szwedzkiej architektury. Jak sama jego nazwa sugeruje, znajduje się w mieście kalmar, a mówiąc precyzyjniej – w jego średniowiecznej, starej części. Dzieje tego obiektu sięgają dwunastego stulecia. W tamtym właśnie czasie powstały ufortyfikowane wieże – obronna oraz obserwacyjna. W latach osiemdziesiątych trzynastego stulecia doszło do rozbudowania tego obiektu i od tamtego też momentu stał się zamkiem w dosłownym rozumieniu tego terminu. Na przestrzeni kolejnych lat zamek był niejednokrotnie przebudowywany. To właśnie tutaj u schyłku wieku czternastego zawarta została unia pomiędzy Szwecją, Danią a Norwegią. Nie mniej jednak największych zmian w tym obiekcie dokonano w wieku szesnastym. Począwszy od siedemnastego stulecia zamek zaczął tracić na swoim znaczeniu. Od tamtej pory do dnia dzisiejszego przetrwała w niezmienionej praktycznie formie. To jedna z najlepiej zachowanych oraz najbardziej znanych renesansowych twierdz w kraju.

Skokloster to jeszcze jeden z najbardziej znanych przykładów, jeżeli chodzi o zamki znajdujące się na terenie Szwecji. Szukać go należy w okolicach Sztokholmu – jest zlokalizowany nad jeziorem o nazwie Malaren. Obiekt ten powstał w drugiej połowie siedemnastego stulecia. Jego budował trwała dwadzieścia dwa lata. Stosowny projekt sporządził Nicodemus Tessin Starszy – jeden z najbardziej wziętych w tamtym czasie architektów szwedzkich. Przedsięwzięcie natomiast sfinansował Carl Gustaf Wrange – był on szwedzkim feldmarszałkiem. W latach siedemdziesiątych wieku siedemnastego właścicielami tej budowli została rodzina Brahe. W jej posiadaniu zamek znajdował się aż do początku lat trzydziestych minionego wieku, kiedy to przejął go ród von Essen. Po trzydziestu siedmiu lat obiekt odkupił od tej rodziny szwedzki rząd. Zamek został przekształcony w placówkę o charakterze muzealnym i taką rolę spełnia do dnia dzisiejszego. Większość eksponatów pochodzi z Rzeczypospolitej z okresu szwedzkiego potopu.

» Kategorie: Szwecja | » Tagi: , , , , , , ,

Architektura Sztokholmu

6 września 2009

49Wielka Synagoga znajdująca się w Sztokholmie stanowi jeden z przykładów sakralnej architektury w tym kraju. Słynie również z tego, że spośród wszystkich żydowskich domów modlitwy, jakie znajdują się w szwedzkiej stolicy jest jedynym czynnym obecnie. Obiekt ten powstał w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia. Jego wybudowanie zajęło trzy lata. Stosowny projekt sporządził architekt nazwiskiem Fredrik Scholander. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się inna synagoga i ta obecna miała za zadanie po prostu jej zastąpienie. Jest to jeden z najważniejszych w kraju obiektów zabytkowych. Figuruje na liście dziedzictwa narodowego Szwecji. W piwnicach tego obiektu zlokalizowana jest żydowska biblioteka, która charakteryzuje się posiadaniem bardzo bogatych zbiorów. Znajdują się tutaj pozycje napisanie nie tylko w języku szwedzkim. Warto przy tej okazji wspomnieć, iż w bibliotece tej od czasu do czasu są organizowane wystawy. Ich tematyka związana jest oczywiście z kulturą oraz historią żydowską.

Znajdujący się w Sztokholmie rynek jest najważniejszym miejscem na tutejszym Starym Mieście. W epoce średniowiecznej zlokalizowane było tutaj miejskie targowisko. Tutaj mieszkańcy organizowali wówczas wiece, tutaj także spotykali się na zebraniach miejscy rajcy. Na rynku tym wykonywano również publicznie kary, do czego służyły stojące tu kiedyś pręgierz oraz dyby. Rynek przez długi bardzo czas nie cieszył się mianem reprezentacyjnego miejsca – stało się to zaś po tym, jak została tutaj zbudowana giełda. Znajduje się tutaj wiele obiektów, które ze względu na ich zabytkowy charakter warto jest zobaczyć. To właśnie tutaj swoja siedzibę ma Akademia Szwedzka ogłaszająca laureatów najbardziej prestiżowej nagrody na świecie, a mianowicie nagrody Nobla. Jej siedziba mieści się w budynku, który pochodzi z drugiej połowy osiemnastego stulecia. Tutaj też znajduje się kościół świętego Mikołaja – jest to najstarsza na terenie całej Szwecji świątynia. Została ona wzniesiona jeszcze w stuleciu dwunastym.

» Kategorie: Szwecja | » Tagi: , , , , , , , , ,

  • Kategorie

  • Wstęp

    W każdym zakątku świata spotkamy innego rodzaju budowle, inny styl, wedle którego tworzone są projekty poszczególnych budynków. Ale przede wszystkim obejrzymy przeróżne historyczne architektoniczne cuda, które stworzone zostały przez ludzi mieszkających w danym regonie kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. To sprawia, iż z historią obcujemy bezpośrednio, nie musimy przeglądać przewodników, czytać historii danego kraju. Albowiem wyraża się ona w murach, budynkach z historią. Namawiamy do tego typu postrzegania architektury, w końcu to o wiele przyjemniejsze niżeli studiowanie historii regionu czy kraju w książkach i encyklopediach.

  • Wpisy

  • Polecamy