Archiwum kategorii 'Norwegia'

Norweskie kościoły

1 grudnia 2009

36Kościół Górski Naszego Zbawiciela wybudowany w norweskiej miejscowości o nazwie Vang (jest to południowa część Norwegii) to jeden z przykładów średniowiecznych kościołów klepkowych. Określany jest on również mianem Świątyni Wang albo Kościoła Wang, nie mniej jednak te nazwy znajdują zastosowanie tylko w języku potocznym. Koniecznie w tym miejscu trzeba podać informację, iż aktualnie kościół ten – w całości – znajduje się na terenie naszego kraju, a mówiąc precyzyjniej, w Karpaczu. Został przeniesiony w latach czterdziestych dziewiętnastego stulecia – tym samym jest to najstarszy przykład drewnianych świątyń znajdujących się na terenie Polski. Powyższy obiekt został wybudowany na przełomie stuleci dwunastego oraz trzynastego stulecia. Już wraz z początkiem stulecia dziewiętnastego kościół ten stał się zbyt ciasny, jeżeli chodzi o potrzeby wiernych. Obecnie jest to parafia ewangelicka i jedna z najważniejszych w Karpaczu atrakcji. Każdego roku odwiedzana jest przez niemalże dwieście tysięcy osób.

Znajdujący się w Urnes (bądź Ornes – spotkać się można z różną pisownią tej miejscowości) kościół klepkowy charakteryzuje się przede wszystkim tym, że spośród wszystkich kościołów tego rodzaju, jakie do dzisiejszych czasów przetrwały w Norwegii, ten właśnie jest najstarszy. Dokładna data jego powstania nie jest znana, nie mniej jednak wiadomo, iż mniej więcej miało to miejsce na przełomie lat dwudziestych oraz trzydziestych dwunastego stulecia. Na część konstrukcji tego obiektu składają się belki – badania archeologiczne, jakie zorganizowano w latach pięćdziesiątych minionego stulecia potwierdziły, iż belki te to pozostałość po innym kościele, jaki wcześniej znajdował się w tym miejscu. Pochodził on ze stulecia jedenastego. Jeśli chodzi o wystrój wnętrza, uwagę zwracają między innymi dwa świeczniki, jakie podziwiać można na ołtarzu – są emaliowane, a datuje się je na dwunaste stulecie. Świątynia podlega pod Kościół Norweski. Od trzydziestu lat znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO.

» Kategorie: Norwegia | » Tagi: , , , , , , , ,

Kościoły klepkowe

29 listopada 2009

26Bardzo charakterystycznymi dla architektury norweskiej elementów są tak zwane kościoły klepkowe. Określane są one również mianem masztowych albo słupowych. Kościoły takie na terenie Norwegii powstały we wczesnym średniowieczu – miało to miejsce w okresie mieszczącym się pomiędzy dziesiątym stuleciem a trzynastym. Były to bardzo specyficzne czasy, albowiem – przynajmniej w kontekście Norwegii – wtedy właśnie religia katolicka mieszała się jeszcze z mocno zakorzenionymi na tamtych ziemiach wierzeniami Wikingów. Aktualnie w Norwegii znajduje się bardzo wiele takich kościołów – warto przy tej okazji wspomnieć, że jeżeli chodzi o architekturę drewnianą na kontynencie europejskim, to wspominane kościoły są jednymi z najstarszych jej reprezentantów. Tego rodzaju obiekty odznaczają się bardzo charakterystyczną konstrukcją, technik ich budowania znanych było wiele. W czasach już współczesnych taka konstrukcja została zastosowana tylko raz – jak nietrudno jest się tutaj domyślić, także w Norwegii.

W norweskiej miejscowości Kaupanger znajduje się jeden z cenniejszych przykładów drewnianej, średniowiecznej architektury norweskiej – jest nim kościół klepkowy. Powstał on wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych dwunastego stulecia. Wiadomo, że w miejscu tym wcześniej stały dwie inne świątynie. O tej drugiej wiadomo, iż została kilka lat przed wybudowaniem tej obecnej strawiona przez pożar. Zaznaczyć przy tej okazji należy, iż pożar ten nie był dziełem przypadku – był jak najbardziej zamierzonym działaniem, a miał on stanowić karę oraz ostrzeżenie dla miejscowej ludności. Wiele elementów znajdujących się we wnętrzu tego kościoła przykuwa uwagę – przykładem mogą być chociażby główny ołtarz oraz ambona, nie mniej jednak ich pochodzenie datowane jest dopiero na siedemnaste stulecie. Poza tym właśnie w siedemnastych wieku nawa tego obiektu oraz jego dach doczekały się przebudowy. W minionym stuleciu natomiast zabiegom restauracyjnym poddana została znajdująca się na ścianie polichromia.

» Kategorie: Norwegia | » Tagi: , , , , , , , ,

Architektura w Oslo

20 listopada 2009

56Znajdujący się w stolicy Norwegii Pałac Królewski jest zaliczany do grupy najbardziej charakterystycznych w całym Oslo obiektów budowlanych. Jak sama nazwa sugeruje, swoją siedzibę mają tutaj norwescy monarchowie. Aktualnym rezydentem tego pałacu jest król Harald V – mieszka tutaj wraz ze swoją żoną i rodziną. Obiektu tego należy szukać w końcowej części ulicy Karla Johansa. Jest to najważniejsza pod względem turystycznym – a co za tym idzie, także i handlowym – ulica w Oslo. Kiedy zagraniczni goście odwiedzają Oslo z oficjalnymi wizytami, są podejmowani właśnie w Pałacu Królewskim. Budynek ten powstał w pierwszej połowie dziewiętnastego stulecia – jego budowa rozpoczęta została dokładnie w połowie lat dwudziestych, natomiast ukończono ją po dwudziestu czterech latach. Za panującego obecnie Haralda V rozpoczęto generalną renowację pałacu – w Norwegii bardzo ostro te działania skrytykowano. Okazały się one bowiem niesamowicie kosztowne. Od kilku lat część wnętrz mogą zwiedzać też turyści.

Jednym z przykładów norweskiej architektury jest znajdujący się Oslo Ratusz. W tym budynku znajduje się głównie siedziba miejskich władz, nie mniej jednak to nie wszystko. Mieszczą się tutaj ponadto typowo biurowe pomieszczenia (z innym jednakże przeznaczeniem aniżeli dla potrzeb władz), a także galeria sztuki. O Ratuszu tym warto wiedzieć również i to, że właśnie tutaj każdego roku już od bardzo wielu lat odbywa się tutaj uroczystość wręczania prestiżowej pokojowej nagrody Nobla. Decyzja o tym, aby Ratusz powstał dokładnie w tym miejscu, w którym znajduje się obecnie nie miała niczego wspólnego z przypadkiem, albowiem stąd podziwiać można Oslofjorden – jest to najdłuższy w całej Norwegii fiord, więc widok jest naprawdę bardzo okazały. Obiekt ten rozpoczęto budować na osiem lat przed wybuchem drugiej wojny światowej, jednakże z powodu wojennych działań budowa ta musiała zostać przerwana. Ostatecznie natomiast otwarcia Ratusza dokonano wraz z początkiem lat pięćdziesiątych minionego stulecia.

» Kategorie: Norwegia | » Tagi: , , , , , , , , ,

Kościoły w Norwegii

14 listopada 2009

46Kulturkirken Jakob (czyli kościół świętego Jakuba) to nazwa jednego z kościołów, jakie znajdują się w stolicy Norwegii. Szukać go należy przy ulicy Hausmannsgate 14. W chwili obecnej obiekt ten nie spełnia swojej pierwotnej roli. Znajduje się tutaj ośrodek kultury znany z tego, że organizuje bardzo wiele wydarzeń o artystycznym charakterze. Obiekt powstał wraz z początkiem lat osiemdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Został mu nadany styl neogotycki. Swego czasu była to protestancka świątynia, we wnętrzu której jednocześnie zmieścić się mogło niemalże sześćset osób. W połowie lat osiemdziesiątych minionego wieku kościół zamknął dla wiernych swoje podwoje. Był to efekt starań pewnych dość wpływowych w Oslo środowisk. Co więcej, w planach było zburzenie tego obiektu, nie mniej jednak do realizacji tych zamierzeń nie doszło. Już w rok po zamknięciu świątyni zaczęto w jej wnętrzu organizować różne wydarzenia kulturalne i to było właśnie głównym powodem, dla którego kościół nie został zburzony.

Znajdujący się w norweskiej miejscowości Borgund jeden z zachowanych w tym kraju kościołów klepkowych odznacza się przede wszystkim tym, że jako jedyny spośród wszystkich tego rodzaju kościołów do czasów współczesnych przetrwał w swoim nienaruszonym, oryginalnym stanie. To czyni go naturalnie jednym z najbardziej cennych zabytków norweskich. Patronem tej świątyni jest święty Andrzej. Obiekt ten powstał mniej więcej w połowie stulecia dwunastego. Jedynym materiałem budulcowym, jaki przy tej okazji został wykorzystany było drewno. Wnętrze tego kościoła jest bardzo ascetyczne – nie znajdują się w nim jakiekolwiek ławki, brakuje też elementów ozdobnych. Do dzisiaj nie zainstalowano tutaj oświetlenia elektrycznego, a jedynym oświetlenie tego wnętrza jest naturalne światło wpadające przez kościelne okna. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, szczególną uwagę przykuwają zachodnie drzwi. Są na nich wyrzeźbione sceny przedstawiające walki smoków – smoki to charakterystyczna dla klepkowych kościołów dekoracja.

» Kategorie: Norwegia | » Tagi: , , , , , , , , ,

Budynek parlamentu w Oslo oraz katedra Nidaros

11 października 2009

16Jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej znanych budynków, jakie znajdują się w Oslo jest budynek norweskiego parlamentu. Zlokalizowany jest on przy najbardziej reprezentatywnej ulicy miasta, a mianowicie przy ulicy Karla Johansa. Obiekt ten jest dla ruchu turystycznego dostępny – zwiedzanie nie wiąże się z ponoszeniem jakichkolwiek opłat z tego tytułu, nie mniej jednak możliwe jest to tylko i wyłącznie w zorganizowanych grupach pod opieką przewodnika. Obiekt ten powstał w latach sześćdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Jego wybudowanie zajęło niewiele ponad pięć lat. Jednakże w bardzo szybkim czasie okazało się, że nie jest dostosowany do potrzeb, że za mało w nim miejsca, w związku z czym konieczna okazała się jego rozbudowa. Następnej rozbudowy dokonano w czasach już nam nieco bliższych, a więc w latach pięćdziesiątych minionego wieku. Pomieszczenia wykorzystywane przez parlament znajdują się nie tylko w tym obiekcie, ale też w kilku innych budynkach zlokalizowanych w Oslo.

Katedra Nidaros – z norweskiego Nidarosdomen – to jeden z najbardziej znanych w całej Norwegii obiektów o charakterze sakralnym. Świątyni tej szukać należy w Trondheim. Powstała ona w okresie średniowiecza. Został jej nadany gotycki styl. Jej budowa ruszyła mniej więcej na przełomie lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych jedenastego stulecia. Trwała bardzo długo, albowiem do początków wieku czternastego. W całej swojej historii dotknięta została niejednokrotnie pożarem, w związku z czym po każdym tego rodzaju zajściu konieczne były prace remontowe. Pod koniec lat sześćdziesiątych wieku dziewiętnastego obiekt zaczęto odbudowywać, przywracając mu tym samym jego gotycki charakter. generalnie rzecz biorąc, odbudowa ta zajęła bardzo wiele czasu – zakończona oficjalnie została przed zaledwie kilkoma laty. Frontowa ściana tego obiektu charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest bardzo pięknie ozdobiona rzeźbiarskimi dekoracjami. Rzeźb tych znajduje się na niej łącznie pięćdziesiąt siedem.

» Kategorie: Norwegia | » Tagi: , , , , , , , ,

  • Kategorie

  • Wstęp

    W każdym zakątku świata spotkamy innego rodzaju budowle, inny styl, wedle którego tworzone są projekty poszczególnych budynków. Ale przede wszystkim obejrzymy przeróżne historyczne architektoniczne cuda, które stworzone zostały przez ludzi mieszkających w danym regonie kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. To sprawia, iż z historią obcujemy bezpośrednio, nie musimy przeglądać przewodników, czytać historii danego kraju. Albowiem wyraża się ona w murach, budynkach z historią. Namawiamy do tego typu postrzegania architektury, w końcu to o wiele przyjemniejsze niżeli studiowanie historii regionu czy kraju w książkach i encyklopediach.

  • Wpisy

  • Polecamy