Archiwum kategorii 'Australia'

Co wspólnego mają Rod Laver Arena i Waverley Park

30 listopada 2009

4Rod Laver Arena to kolejny obiekt reprezentujący sportową architekturę australijską. Wchodzi on w skład ogromnego kompleksu o charakterze sportowym, a mianowicie Melbourne Park. Budowa tego stadionu rozpoczęta została dokładnie w połowie lat osiemdziesiątych minionego stulecia i trwała łącznie trzy lata. Obiekt ten posiada miejsca dla przeszło czternastu tysięcy ośmiuset widzów, chociaż znane są przypadki, że publiczności tej było znacznie więcej – raz, kiedy występowała tutaj gwiazda muzyki pop Justin Timerlake, a po raz drugi, kiedy odbywały się tutaj zawody wrestlingu w dwa tysiące siódmym roku w listopadzie. Nawierzchnia jest tutaj nawierzchnią twardą. Ponadto ogromnym udogodnieniem jest to, że stadion ten zaopatrzony został również w dach rozsuwany. Stadion ten kojarzony jest jednakże przede wszystkim z meczami tenisa stołowego – i to tymi naprawdę bardzo prestiżowymi, bo składającymi się na znany wszystkim doskonale turniej Australia Open. Oczywiście, organizuje się tu tez inne imprezy.

Waverley Park to przykład nie istniejącego już obiektu sportowego w Australii. Jego budowa rozpoczęta została w latach sześćdziesiątych minionego stulecia, natomiast ukończono ją wraz z początkiem lat siedemdziesiątych. Trwało to w sumie cztery lata. Rozgrywane tutaj były mecze australijskiego futbolu. Długość boiska wynosiła dwieście metrów, natomiast na szerokość liczyło ono sobie sto sześćdziesiąt metrów. Posiadało naturalna, trawiastą nawierzchnię. W obiekcie tym zmieścić się mogło łącznie siedemdziesiąt osiem tysięcy osób jednocześnie. Stadion został zamknięty po zaledwie dwudziestu dziewięciu latach funkcjonowania. Przesłanek ku podjęciu takiej właśnie decyzji było sporo. Przede wszystkim okazało się, że dojazd tutaj z centrum Melbourne jest bardzo niewygodny i zajmuje strasznie dużo czasu. Widzom z kolei bardzo przeszkadzała zbyt wielka płyta boiska i oddalenie od niej w znacznym stopniu trybun, co nie pozwalało na pełne podziwianie sportowej imprezy. Kilka lat temu stadion wyburzono.

» Kategorie: Australia | » Tagi: , , , , , , ,

Architektura sportowa Australii

16 listopada 2009

5Melbourne Park to chyba najbardziej znany kompleks o charakterze sportowym, jaki obecnie znajduje się na terenie Australii. Jak sama nazwa sugeruje, szukać go należy rzecz jasna w Melbourne w bliskim sąsiedztwie rzeki o nazwie Yarra. Wraz ze znajdującym się niedaleko Olympic Park, Melbourne Park stanowią część Melbourne Sports and Entertainment Precinct. Melbourne Park to kompleks stosunkowo młody. Powstał on bowiem pod koniec lat osiemdziesiątych minionego stulecia. Na dzień dzisiejszy składa się nań wiele obiektów sportowych, które kojarzą się przede wszystkim z taką dyscypliną jak tenis ziemny. Kortów halowych jest tutaj bowiem cztery, natomiast liczba tych otwartych wynosi dwadzieścia dwa. W niektórych spośród tych obiektów rozgrywane są mecze tenisa ziemnego w ramach turnieju Australia Open. Dojazd do tego kompleksu jest bardzo udogodniony. Kiedy trwa wspominany turniej, posiadacze biletów mogą środkami miejskiej komunikacji dostać się tutaj bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych opłat.

Albert Park Circuit to jeden z bardziej znanych obiektów o charakterze sportowym, jakie znajdują się na terenie Australii. Dokładnie natomiast szukać go należy w Melbourne. Swoją nazwę zawdzięcza dzielnicy tego miasta, w której jest zlokalizowany, a jest nią Albert Park. Obiekt znany jest przede wszystkim miłośnikom Formuły 1 – jest to bowiem tor wyścigowy Formuły 1. To właśnie tutaj przeprowadzane jest Grand Prix Australii, które gromadzi mnóstwo ludzi. Tym bardziej, że trasa tego wyścigu częściowo przebiega przez samo Melbourne. Tor ten powstał w roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym szóstym, a zatem wcale nie tak dawno temu. Otwarcie tego obiektu przed kilkunastoma laty nie wzbudziło ze zrozumiałych raczej względów zachwytu samych mieszkańców Melbourne. Pojawiły się też głosy, iż jest to kompletnie nieopłacalna inwestycja. Władze miasta tym naciskom jednakże nie uległy. Grand Prix Australii obecnie zaczyna sezon Formuły 1. Rekord toru od pięciu lat należy do Michaela Schumachera.

» Kategorie: Australia | » Tagi: , , , , , , , ,

Royal Exhibition Building i Hisense Arena

21 października 2009

3Royal Exhibition Building to jeden z rozlicznych przykładów australijskiej architektury. Obiekt ten znajduje się w Melbourne. Szukać go należy w środkowej części tego miasta. Budowa tego obiektu ukończona została wraz z początkiem lat osiemdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Przyczółkiem do jego wzniesienia była odbywająca się wówczas w Melbourne Międzynarodowa Wystawa. Najważniejszym w historii całej Australii wydarzeniem, które jest w ścisły sposób powiązane z tym właśnie budynkiem, było inaugurowanie wraz z początkiem dwudziestego stulecia pierwszego australijskiego parlamentu – była to deklaracja wolnej już i niepodległej Australii. Potem parlament nie miał tu już swojej siedziby. Przez dwadzieścia sześć lat natomiast urzędował w tych pomieszczeniach rząd Wiktorii. W chwili obecnej Royal Exhibition Building jest wykorzystywany na różne imprezy o charakterze handlowo-wystawienniczym. Swą siedzibę mają tu placówki muzealne chętnie odwiedzane przez turystów przyjeżdżających do Melbourne.

Hisense Arena to jeden z obiektów sportowych, jakie znajdują się w Australii. Mówiąc zaś dokładniej, stanowi on część Melbourne Park – jest to potężny kompleks sportowy, który znajduje się, jak sama jego nazwa sugeruje, właśnie w Melbourne. Hisense Arena kiedyś określany był mianem Vodafone Arena. Jest to stadion, na którym dla publiczności znajduje się łącznie dziesięć i pół tysiąca miejsc. Rozgrywane są tutaj mecze tenisa ziemnego, między innymi w ramach bardzo prestiżowego i renomowanego turnieju Australia Open znanego doskonale miłośnikom sportu na całym świecie. Oczywiście, twarda nawierzchnia kortu przystosowana jest do tego, aby organizować tutaj zawody także w ramach zupełnie innych dyscyplin sportowych, takich na przykład jak wrestling. Poza tym bardzo często organizowane są tutaj muzyczne koncerty. Jest to jeden z nielicznych w sumie na świecie obiektów, które zostały wyposażone w rozsuwany dach. Dzięki temu niedogodne warunki atmosferyczne nie stanowią przy imprezach problemu.

» Kategorie: Australia | » Tagi: , , , , , , ,

MCL Centre oraz Eureka Tower

11 września 2009

2MCL Centre to jeszcze jeden przykład wieżowca, jakie znajdują się na terenie Australii. Dokładnie jest on zlokalizowany w Sydney. Całkowita jego wysokość wynosi dwieście dwadzieścia osiem metrów. Składa się nań łącznie sześćdziesiąt pięter. Znajdujące się w środku pomieszczenia zostały w znakomitej większości przeznaczone na cele o charakterze biurowym. Nie brakuje tutaj również powierzchni handlowych, nie wyłączając z tego dość ekskluzywnych sklepów. Obiekt ten powstał w latach siedemdziesiątych minionego stulecia. Jego wybudowanie zajęło łącznie pięć lat. Stosowny projekt sporządził architekt nazwiskiem Harry Seidler. Przez kilkanaście lat był to najwyższy w całej Australii budynek. Swego czasu jego konstrukcja wzbudzała dość duże kontrowersje. Przy budowie wieżowca została ona uszkodzona – był to uboczny efekt wyburzania innego obiektu. To jednak w zupełności nie przeszkodziło, aby obiekt ten uhonorować paroma architektonicznymi nagrodami. Ma powierzchnię stu tysiąca metrów kwadratowych.

Eureka Tower to kolejny z przykładów wieżowców, jakie obecnie podziwiać można na terenie Australii, a mówiąc precyzyjniej – w Melbourne. Jest to bardzo młody obiekt. Budować rozpoczęto go bowiem w roku dwa tysiące pierwszym. Prace nad nim zajęły w sumie pięć lat. Na wysokość liczy on sobie niewiele ponad dwieście dziewięćdziesiąt siedem metrów. Ciekawostką może być w tym miejscu informacja, iż całość nad poziomem morza wznosi się o trzysta metrów. Na obiekt ten składa się łącznie dziewięćdziesiąt jeden pięter. Do tego doliczyć trzeba również jedno piętro znajdujące się pod ziemią. Kolejną interesującą informacją jest to, że Eureka Tower to drugi pod względem wysokości mieszkalny budynek na całym ziemskim globie – numer jeden znajduje się również w Australii, a jest nim Q1 Tower w Gold Coast. Ogólna liczba mieszkalnych apartamentów znajdujących się w Eureka Tower wynosi pięćset sześćdziesiąt. Stosowny projekt budynku sporządziło jedno ze znajdujących się w Melbourne biur architektonicznych.

» Kategorie: Australia | » Tagi: , , , , , , ,

Old Parliament House i Q1 Tower

8 września 2009

1Old Parliament House to budynek znajdujący się w stolicy Australii, którą jest miejscowość Canberra. Kiedyś obiekt ten określany był również mianem Provisional Parliament House, przy nazwa ta nie była przypadkowa. Użyty w niej przymiotnik provisional znaczy w języku polskim tyle samo, co tymczasowy. To właśnie tutaj przez sześćdziesiąt jeden lat swoją siedzibę posiadał parlament australijski. Przed dwudziestoma jeden laty siedziba ta został jednak zmieniona. Początkowo panowano, że parlament będzie tutaj urzędował przez okres maksymalnie pięćdziesięciu lat, w praktyce wyszło jednak nieco inaczej. Stosowny projekt tego budynku sporządził architekt nazwiskiem John Murdoch. Co więcej, zaprojektował on nie tylko gmach starego parlamentu, ale także przylegające do niego ogrody. Przy pracach projektowych miał do dyspozycji cały sztab współpracowników. Obiektowi temu nadany został styl stripped Classical – w tamtych czasach był to niesamowicie modny oraz popularny styl architektoniczny w Cranberze.

Q1 Tower to wieżowiec znajdujący się w australijskiej miejscowości o nazwie Gold Coast. Litera Q w tej nazwie oznacza Queensland. Obiekt ten charakteryzuje się przede wszystkim tym, że spośród wszystkich mieszkalnych budynków, jakie znajdują się obecnie na ziemskim globie, ten właśnie jest najwyższy. Na wysokość liczy on bowiem sobie dwieście siedemdziesiąt pięć metrów, nie mniej jednak po doliczeniu iglicy wychodzą w sumie trzysta dwadzieścia trzy metry. Znakomita większość znajdujących się w tym wieżowcu pomieszczeń to mieszkania. Nadmienić jednakże należy, że jest tutaj również część o charakterze hotelowym. Z pomieszczeń biurowych natomiast jedynymi są te, które zajmują się administrowaniem całym tym obiektem. Poza tym na piętrze numer jeden znajdują się handlowe galerie. Na dwóch ostatnich piętrach zorganizowane z kolei zostały widokowe tarasy, z których rozciągają się wspaniałe widoki. Od kilku lat tarasy te dostępne są również dla turystów, a nie tylko dla mieszkańców tego obiektu.

» Kategorie: Australia | » Tagi: , , , , , , ,

  • Kategorie

  • Wstęp

    W każdym zakątku świata spotkamy innego rodzaju budowle, inny styl, wedle którego tworzone są projekty poszczególnych budynków. Ale przede wszystkim obejrzymy przeróżne historyczne architektoniczne cuda, które stworzone zostały przez ludzi mieszkających w danym regonie kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. To sprawia, iż z historią obcujemy bezpośrednio, nie musimy przeglądać przewodników, czytać historii danego kraju. Albowiem wyraża się ona w murach, budynkach z historią. Namawiamy do tego typu postrzegania architektury, w końcu to o wiele przyjemniejsze niżeli studiowanie historii regionu czy kraju w książkach i encyklopediach.

  • Wpisy

  • Polecamy