Wpisy z Wrzesień, 2009

Biały Dom i kościół świętego Ludwika w Moskwie

28 września 2009

15Moskiewski Biały Dom stanowi siedzibę Rządu Federacji Rosyjskiej. Tutaj także swoja kancelarie posiada między innymi szef rosyjskiego rządu. Sam budynek zaprojektowali dwaj architekci, a mianowicie Pavel Steller oraz Dmitrij Nikołajewicz Czeczulin. Projekt ten powstał na bazie jednego z projektów Czeczulina pochodzącego z czasów na pięć lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Budowa Białego Domu rozpoczęta została w połowie lat sześćdziesiątych minionego wieku. Ukończono ją natomiast przed dwudziestoma ośmioma laty. Od tamtego momentu przez dwanaście lat swoje siedziby posiadały tutaj różne instytucje, takie jak dla przykładu Najwyższa Rada Rosji. Kiedy w Moskwie wybuchły zamieszki związane z kryzysem konstytucyjnym, budynek został w pewnym stopniu zniszczony. Był to efekt pożaru wywołanego pożarem. Po tych zajściach zaszła konieczność przeprowadzenia tu generalnego remontu. Wtedy też budynek i przylegający do niego teren ogrodzono uniemożliwiającym organizowanie tu demonstracji parkanem.

Moskiewski kościół świętego Ludwika jest jednym z sakralnych obiektów znajdujących się w tym mieście. Pamiętać przy tym trzeba, iż Rosja jest krajem prawosławnym. Wspomniana świątynia jest jedną z dwóch zaledwie katolickich świątyń, jakie znajdują się w rosyjskiej stolicy. Jest to obiekt posiadający status zabytkowego. Wcześniej w tym miejscu znajdował się niewielki, drewniany kościół. Budowa tego obecnego natomiast rozpoczęta została w latach trzydziestych dziewiętnastego stulecia. Konsekrowany on został szesnaście lat później. Kościół ten wsławił się między innymi tym, że w okresie istnienia Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich należał do dwóch czynnych przez cały czas kościołów katolickich – drugi znajdował się w Leningradzie. Na uwadze należy tu mieć bowiem fakt, iż wspomniany tu okres był czasem, kiedy władze zaciekle zwalczały jakąkolwiek wiarę (a zwłaszcza katolicką), była moda na ateizm. Kościół ten wybudowany został w stylu klasycystycznym. Jest on trójnawowym obiektem.

» Kategorie: Rosja | » Tagi: , , , , , , , , ,

Szwajcarskie katedry

25 września 2009

28W szwajcarskiej stolicy – czyli w Bernie, znajduje się katedra pod wezwaniem świętych Piotra oraz Pawła. Charakteryzuje się ona między innymi tym, że jest najważniejszą świątynią szwajcarskiego Kościoła Rzymskokatolickiego. Obiekt ten powstał na przełomie lat pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Jego wybudowanie zajęło łącznie sześć lat. W ramach ciekawostki dodać można w tym miejscu informację, iż był to pierwszy kościół katolicki, jaki został wzniesiony w Bernie. Na projekt tej świątyni rozpisany został konkurs o zasięgu międzynarodowym. Przystąpili do niego w zasadzie wszyscy najbardziej się liczący w tamtych czasach architekci. Ostatecznie został wybrany taki projekt, w którym znalazły się elementy charakterystyczne zarówno dla architektury gotyckiej, jak i romańskiej – z przewagą jednak tych drugich. Materiałem budulcowym użytym do wzniesienia tego obiektu była cegła. Całość pomalowana jest na jasny kolor i robi ogólnie jak najbardziej pozytywne wrażenie.

Znajdująca się w Bazylei katedra to jeden z bardzo wielu przykładów architektury o charakterze sakralnym na terenie Szwajcarii. Wybudowanie tego obiektu przebiegało etapami i zajęło łącznie niemalże pięć stuleci. Ogólnie rzecz biorąc, jego historia rozpoczęła się w pierwszej ćwierci jedenastego stulecia. Zakończenie budowy ostatecznie znalazło swój finał mniej więcej z początkiem szesnastego stulecia. W związku z powyższym odnaleźć tutaj można elementy charakterystyczne zarówno dla architektury romańskiej, jak i gotyckiej. W dniu dzisiejszym jest to świątynia protestancka. Z turystycznego punktu widzenia natomiast jest to jedna z najczęściej odwiedzanych w Bazylei atrakcji. Całość robi naprawdę ogromne wrażenie – tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jednym z dekoracyjnych elementów wnętrza tej świątyni są wspaniałe witraże, z których znakomita większość datowana jest na stulecie dziewiętnaste. Uwagę zwraca również tron biskupi pochodzący z początku lat osiemdziesiątych wieku czternastego.

» Kategorie: Szwajcaria | » Tagi: , , , , , , , , ,

Zamek w Trokach i monaster Świętego Ducha

19 września 2009

33Mówiąc o zabytkowej architekturze litewskiej, trudno nie wspomnieć o zamku znajdującym się w Trokach. Jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów – bardzo często określa się je również mianem małego Malborka. Zamek ten znajduje się na jeziorze Galwe. Powstał on w przeciągu czternastego oraz piętnastego stulecia. Swego czasu był bardzo ważnym punktem strategicznym, albowiem i same Troki bardzo się liczyły w Wielkim Księstwie Litewskim. W siedemnastym wieku obiekt jednak został opuszczony, nikt o niego nie dbał, w związku z czym od tamtego właśnie czasu zamieniać się zaczął w ruinę. Zainteresowano się nim bardzo późno, bo dopiero w minionym stuleciu – wraz z początkiem lat pięćdziesiątych podjęte tutaj zostały rekonstrukcyjne prace zakrojone na bardzo szeroką skalę. Trwały łącznie dziesięć lat, ale ich efekt jest naprawdę zachwycający, albowiem zamkowi udało się przywrócić jego wspaniały wygląd. Dodać jednak tu wypada, iż rekonstrukcja planowana była jeszcze w dziewiętnastym wieku.

Prawosławny Monaster Świętego Ducha, jaki znajduje się w Wilnie, stanowi doskonały przykład architektury o charakterze sakralnym. Określany jest on również mianem Monasteru Zesłania Ducha Świętego. Warto o tym obiekcie wiedzieć to, że w czasach I Rzeczypospolitej był zaliczany do grona najbardziej liczących się ośrodków prawosławnych. Jego historia rozpoczęła się w pierwszej ćwierci siedemnastego stulecia – wtedy to właśnie powstał. Na uwagę zasługuje fakt, iż monaster działa od tamtej pory, nie było żadnych przerw w jego funkcjonowaniu. Obecnie szukać go należy przy jednej z najbardziej znanych ulic w Wilnie, a mianowicie przy ulicy Ostrobramskiej. W stuleciu osiemnastym miejsce te zostało dotknięte przez bardzo poważny w skutkach pożar – odbudowa zajęła wiele długich lat. Pierwotnie cały ten zespół odznaczał się barokowym charakterem – obecnie natomiast styl ten widoczny jest w głównej mierze w środku, w pomieszczeniach. Na wyposażeniu cerkwi znajduje się między innymi dwadzieścia ikon.

» Kategorie: Litwa | » Tagi: , , , , , , , , ,

Najbardziej znane budowle w Indiach

18 września 2009

52Mahabalipuram jest to miejscowość indyjska, której szukać należy w stanie o nazwie Tamil Nadu. Położona jest nad Zatoką Bengalską. Słynie ona z rozlicznych zabytków sztuki architektury indyjskiej. Do tej grupy zaliczają się tutaj świątynie oraz zabytki sztuki rzeźbiarskiej. Cały ten zabytkowy zespół od lat dwudziestu pięciu znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Zabytki, jakie można tutaj podziwiać powstały w okresie mieszczącym się pomiędzy siódmym stuleciem a ósmym. Są one związane z rządzącą wówczas dynastią Pallawów. Jedną z bardziej interesujących świątyń, jakie się tutaj znajdują jest świątynia Olakaneśwary. Pochodzi ona z ósmego stulecia, a wzniesiono ją na wysokiej dość skale. We wspominanych powyżej czasach pełniła ona funkcję morskiej latarni – na jej szczycie rozpalane było ognisko, aby statki nie miały problemu z trafieniem do portu. Jednakże najbardziej znanym tutaj zabytkiem jest płaskorzeźba zatytułowana „Zesłanie”. Na wysokość liczy ona sobie dziesięć metrów.

Tadż Mahal to niewątpliwie najbardziej znany zabytek, jaki znajduje się w Indiach i jednocześnie najbardziej znamienity przykład indyjskiej architektury. Szukać tego obiektu należy w Agrze. Jest to imponujących rozmiarów mauzoleum. Wybudowała je władca imieniem Szahdżahan – w taki właśnie sposób chciał uczcić pamięć swojej ukochanej żony, która licząc sobie zaledwie trzydzieści sześć lat zmarła przy czternastym porodzie. Para ta małżeństwem była przez osiemnaście lat. W związku z ta budowla funkcjonuje bardzo wiele legend. Obiekt ten powstał w siedemnastym stuleciu. Jego wybudowanie trwało łącznie aż dwadzieścia dwa lata. Przy tych pracach zatrudnionych zostało przeszło dwadzieścia tysięcy robotników. Nad dekoracjami pracowali natomiast wybitni rzemieślnicy. W ramach ciekawostki można w tym miejscu dodać, iż potomkowie tych ludzi do dnia dzisiejszego znajdują zatrudnienie przy renowacji tego wspaniałego zabytku, który przed dwoma laty ogłoszono cudem świata. Objęty jest on przez UNESCO ochroną.

» Kategorie: Indie | » Tagi: , , , , , , , ,

Pomnik Zdobywców Kosmosu oraz Plac Czerwony

13 września 2009

25Jednym z najbardziej znanych obiektów architektonicznych, jakie znajdują się w stolicy rosyjskiej jest Pomnik Zdobywców Kosmosu. Został on odsłonięty przed czterdziestoma pięcioma laty. Jak sama jego nazwa sugeruje, celem jego wybudowania było upamiętnienie osiągnięć, jakie rosyjski naród wzniósł w podbój kosmicznej przestrzeni. Pomnik ten jest zlokalizowany przy Ogólnorosyjskim Centrum Wystawowym. Obelisk liczy sobie na wysokość sto siedem metrów. Przedstawia on smugę, jaką pozostawia po sobie wystrzelona w kosmos rakieta. W stylobacie tego obiektu przed dwudziestoma ośmioma laty zlokalizowane zostało Muzeum Kosmonautyki. W muzeum tym podziwiać można wiele interesujących eksponatów, takich jak dla przykładu skafandry kosmonautów oraz makiety pojazdów kosmicznych, z których korzystali astronauci rosyjscy. Przed dwoma laty rozpoczęte zostały rozpoczęte prace remontowe przy tym obiekcie, a mówiąc precyzyjniej – w jego wnętrzu. Są jeszcze plany zagospodarowania placu przed tymże pomnikiem.

Plac Czerwony jest jednym z najbardziej znanych miejsc, jakie znajdują się w Moskwie. Szukać go należy tuż obok Kremla, gdzie urzęduje oficjalnie rosyjski prezydent. Plac Czerwony jest uważany nie tylko za centralny punk stolicy, ale również i całego kraju. Na długość liczy on sobie trzysta trzydzieści metrów, natomiast jego szerokość wynosi metrów siedemdziesiąt. Historia tego miejsca jest bardzo długa i jednocześnie niesamowicie interesująca. Na samym początku było ono otoczone drewnianą zabudową – zlikwidowana ona została w latach dziewięćdziesiątych piętnastego stulecia. Istniało tam bowiem zbyt duże zagrożenie pożarem. Nazwa tego placu kojarzy się większości osób z komunizmem, nie mniej jednak w rzeczywistości niczego wspólnego z nim nie ma. Jest to nawiązanie to jednego z rosyjskich przymiotników „krasny”, który w tłumaczeniu na język polski znaczy „ładny”, zaś w rosyjskim oznacza on też dodatkowo „czerwony”. Plac Czerwony jest chętnie odwiedzany przez turystów ze względu na zabytki.

» Kategorie: Rosja | » Tagi: , , , , , , , , ,

Następna strona »

  • Kategorie

  • Wstęp

    W każdym zakątku świata spotkamy innego rodzaju budowle, inny styl, wedle którego tworzone są projekty poszczególnych budynków. Ale przede wszystkim obejrzymy przeróżne historyczne architektoniczne cuda, które stworzone zostały przez ludzi mieszkających w danym regonie kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. To sprawia, iż z historią obcujemy bezpośrednio, nie musimy przeglądać przewodników, czytać historii danego kraju. Albowiem wyraża się ona w murach, budynkach z historią. Namawiamy do tego typu postrzegania architektury, w końcu to o wiele przyjemniejsze niżeli studiowanie historii regionu czy kraju w książkach i encyklopediach.

  • Wpisy